İstanbulİstanbul Pts - Cum 09:00-19:00 +90 (533) 431 68 12
info[at]akareiletisim.com

Aykun Murat Alan: “İletişim Stratejilerini, Krize Göre Revize Etmek Gerekiyor”

AKare İletişim Yönetimi > Blog > Aykun Murat Alan: “İletişim Stratejilerini, Krize Göre Revize Etmek Gerekiyor”
iletisim-danismanligi

AKare İletişim Yönetimi Ajans Başkanı Aykun Murat Alan, COVID-19 pandemi sürecinde markaların izlemesi gereken iletişim politikalarına dair, edvido.com platformuna açıklamalarda bulundu.

Röportaj için, edivdo.com ailesine teşekkürler.

Kriz döneminde markalar müşterileriyle ve sosyal medyada nasıl iletişim yapmalı?

aykun-murat-alanBurada kritik nokta; bahsi geçen krizin türü, içeriği ve toplumda etkilediği kesimler. Eğer kurum odaklı bir krizden bahsediyorsak, örneğin bir markanın; bir ihmalinden, kasıtlı ya da kasıtlı olmayan bir hatasından ya da bir yaklaşımından doğan bir krizden söz ediyorsak, krizin kaynağına inerek öncelikle krize neden olan sorunu bertaraf etmeleri gerekiyor.

Kriz anlarını, proaktif bir reaktif yaklaşım olarak 2 ayrı disiplinde ele alabiliriz. Bazı kriz anlarında reaktif duruş sergilerken, bazı durumlarda ise proaktif bir şekilde krizi ele alarak yönetmek, stratejik anlamda doğru oluyor.

Ülkemizin beşeri dinamiklerini ele aldığımızda, günümüzde herkes için artık adeta bir 5 kuvvet olarak konumlanan sosyal medya platformlarında krize anında ve çözüm odaklı müdahale, markalar için hayati önem taşıyor. Daha önce sayısız örnekte de deneyimlediğimiz üzere, bu süreçlerde dijital kanallardaki şeffaflık, markanın ilgili krizi en az hasarla atlatmasını sağlıyor.

Nelere dikkat edilmeli ve nelerden kaçınılmalı?

Toplumsal kriz dönemlerinde markaların uygulaması gereken kriz politikalarına değinmek gerekirse; örneğin içerisinde bulunduğumuz ve toplumumuzun geneli için ciddi bir kriz niteliği taşıyan küresel COVID-19 pandemi sürecinde markaların; pazarlama, reklam ve kurumsal iletişim faaliyetlerinin frekansını doğru ayarlayarak, böylesine kritik bir süreçte çok daha hassas olmalarında ve faaliyetlerini mevcut kriz durumuna göre revize etmelerinde fayda var.

Yine içinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinden bir örnek vermek gerekirse; mağazalar, restoranlar ve kahve zincirleri gibi her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği işletmeler, tedbir gereğince mağazalarını kapattı ve duyarlı bir tavır sergilediler.

Markaların toplumsal kriz anlarında dijital içeriklerini ise kamuyu bilgilendirme odaklı yayınlamalarında fayda var. Böylesine süreçlerde hassas ve duyarlı yaklaşım gösteren markalar, toplumumuzda her zaman fark yaratıyor. Bu süreçte, standart içerik yönetimini sürdüren markalar ise tahmin edemeyecekleri kadar büyük krizler ile boğuşmak durumunda kalabilir.

Aykun Murat Alan röportajının tamamını okumak için tıklayın.

Leave a Reply