İstanbulİstanbul Pts - Cum 09:00-19:00 +90 (533) 431 68 12
info[at]akareiletisim.com

Halkla İlişkiler Süreçlerinde “Sağlık İletişimi” Çizgisi

AKare İletişim Yönetimi > Blog > Halkla İlişkiler Süreçlerinde “Sağlık İletişimi” Çizgisi

Türkiye’de ve dünyada sektörel rekabet gün geçtikçe artıyor. Günümüzde teknolojinin geldiği seviye artık sınırların ortadan kalkmasına ve dünyanın neredeyse yerel bir işletmeye dönmesine sebep oldu…

Dönemin zorunluluklarını yerine getirmenin yanında, rekabet ile birlikte gelen handikapları aşmak da ayrı bir efor gerektiriyor. İşte tam da bu aşamada stratejik davranmak için kaliteli bir iletişim danışmanlığı hizmeti almak ve marka tanıtımını en doğru şekilde yapmaya çalışmak “olmazsa olmazlardan.”

Eskiden şirketler, “Nasıl daha fazla ürün ya da hizmet satabilirim?” diye düşünürken artık, “Markamın değerini nasıl artırabilirim? Kaliteyi ve değeri nasıl öne çıkarabilirim?” sorularının yanıtlarını arıyor.

Sektörel Yolculukta Rekabet Avantajı: PR Ajansları

İşte bu noktada devreye globalde PR (Public Relations), Türkiye’de ise ‘Halkla İlişkiler ve Tanıtım’ olarak adlandırılan iletişim disiplini giriyor.

Yıllardır yapılan klasik PR çalışmalarının yanına, teknolojinin dev gücü sayesinde bir de dijital PR çalışmaları eklendi. Artık markalar hem geleneksel mecralarda, hem de dijital mecralarda yer almak ve sektör ayırt etmeksizin ‘Biz de buradayız!’ deme ihtiyacı duyuyor.

Ekonomiden teknolojiye, gıdadan eğitime, hazır giyimden kozmetiğe ve daha birçok sektörde her markanın temel hedefi; müşterisine dokunmak, doğru mesajı vermek ve rakiplerinden sıyrılmak oluyor. Dolayısıyla markalar bu ihtiyaçları için sırtlarını, güvenebilecekleri PR Ajansları’na dayıyor.

Türkiye’de bulunan yüzlerce PR Ajansı, binlerce markaya ‘İletişim Danışmanlığı Hizmeti’ vermekte. PR Ajansları, iletişim danışmanlığı hizmeti verdikleri markalara kişilik kazandıracak hikayeler yaratarak, iletişim stratejisini yolun başında bu hikayeye uygun olarak oluştururlar.

Oluşturulan strateji doğrultusunda belirlenen mesaj, markanın hedefinde bulunan müşteri kitlesine, paydaşlara, çözüm ortaklarına (3. partiler) ve medya mensuplarına gerçekleştirilen çalışmalar yoluyla aktarılır. PR ajansları bu doğrultuda hem markanın, hem de marka yöneticilerinin medya mensupları ile ilişkilerini kurarken, kurum içi ve kurum dışı faaliyetlerinden sorumlu olur.

İletişimin En Hassas Yeri: Sağlık İletişimi

Buna motivasyon toplantıları, mevsimsel partiler, ödül törenleri, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri örnek olarak verilebilir. Çeşitli sektörlerde varlığını sürdüren markalara hizmet veren PR Ajansları, belirtilen tüm bu çalışmaları yürütürken bazı sektörlerde daha titiz ve dikkatli olmak zorundadır.

Bunlardan biri de ‘Sağlık İletişimi’.

‘Sağlık İletişimi’ çalışmaları yapan iletişim uzmanları, insan sağlığının önemine doğru tonda vurgu yapmanın hayati önemini çok iyi bilirler. Çünkü insan sağlığı; bir rujdan, bir pantolondan, kahve makinası üreten bir şirketten çok daha değerlidir.

Bir sağlık profesörünün ağzından çıkan bir öneri, yüz binlerce insanın hayatını pozitif veya negatif yönde aynı anda etkileyebiliyor. Bu nedenle sağlık iletişimi çalışmaları tıpkı bir ameliyat gibi hata kabul etmeyebiliyor.

İşte bu nedenle sağlık iletişimi çalışmaları yaparken PR Ajansları; kamu bilgilendirme, proje hazırlama ve benzeri tüm adımlarda standarttan çok daha fazla emek harcamak daha fazla özverili davranmak zorunda… 

İletişim danışmanlığı hizmeti almayı düşünen sağlık markalarına ya da hekimlere birincil önerimiz, ön araştırmayı çok iyi yapmaları, rotalarında var olan PR Ajansları içerisinden sağlık iletişimi alanında en deneyimli olan ve sektörün kendisine has dinamiklerine hakim PR Ajansı‘nı tercih etmeleridir.

Leave a Reply