AKare İletişim Yönetimi

PR Ajansı Tercihinin Önemi ve Şirketlere Yarattığı Katma Değer

Doğru PR ajansı tercihini nasıl yapmalıyım? PR ajansı seçerken, hangi kriterleri önemsemeliyim? Bir PR ajansı ile çalışmanın avantajları, riskleri ve en önemlisi de maliyeti nedir? Bu sorular; iletişim çalışmalarını bir halkla ilişkiler ajansına teslim etmeye hazırlanan kurum, kuruluş, organizasyon ya da bireylerin sıklıkla sorguladığı soruların başında geliyor…

Sayısı her geçen gün artan ve benzer şeylerin taahhüt edildiği halkla ilişkiler sektöründe asıl farkı; bilgi, beceri, donanım, tecrübe ve network anlamında müşterisine katma değer sağlayan PR ajansları yaratıyor.

Değişen tüketici trendleri ile birlikte, her geçen gün artan ulusal ve global pazardaki çekişme, ürün çeşitliliği, sektörel rekabet, şirketlerin pazarlama iletişimi çalışmalarında daha agresif bir politika izlemelerini zorunlu kılıyor.

Öyle ki; hemen hemen her kurumun ihtiyacı olan halkla ilişkiler çalışmaları konusunda gerçek anlamda yetkin ve müşterinin faaliyet gösterdiği alanda uzman olan PR ajansları, danışmanlık verdiği organizasyonlara çok ciddi bir rekabet avantajı sağlayabiliyor.

Ayrıca dijital dönüşümün farkında olarak, bütünleşik pazarlama iletişimi hizmeti veren halkla ilişkiler şirketleri, bu anlamda çok ciddi fark yaratıyor.

PR AJANSI TERCİHİNDE SEKTÖREL UZMANLIK

Bu noktada; halkla ilişkiler ajansının müşteri sayısı, kuruluş yılı ya da çalışan sayısında daha önemli olan, sektörel uzmanlık alanıdır.

Şirketlerin faaliyet alanı ile ilgili deneyimli bir PR ajansı, bütünleşik iletişim çalışmalarında hangi adımın nerede, ne zaman ve ne şekilde atılması gerektiği konusunda müşterisini yönlendirebilir. Bunun yanı sıra, sektörel tecrübesi ile çok önemli sınıf atlatarak müşteriye ciddi bir rekabet avantajı yaratabilir.

Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse: Sağlık sektöründe faaliyet gösteren ve PR ajansı arayışı olan bir kuruluşsanız, daha önce sağlık alanında danışmanlık vermiş, sağlık ve ekonomi basını ile ilişkileri kuvvetli, bu sektördeki zorluklar ve fırsatlar konusunda deneyimli ve müşterisini her anlamda yönlendirebilecek yetkin bir halka ilişkiler ajansı ile çalışmanız gerekmektedir.

Zira bu anlamda iş birliği içerisine gideceğiniz halkla ilişkiler ajansı, hem ekibinizin bir parçası hem de dışarıdan yeni bir göz olarak şirketinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu en iyi analiz edebilecek olan çözüm ortağınızdır.

PR AJANSI TERCİHİNDE STRATEJİ GELİŞTİRME

Şirketinizin pazarlama hedefleri ve iletişim stratejileri hakkında şirket dışından bir halkla ilişkiler uzmanının görüşü, şirkete taptaze fikirler, taze yaklaşımlar ve öneriler getirecektir.

İyi bir halkla ilişkiler ajansı fikirleri tartar ve size hedef kitleye ulaşmanızda neyin işe yarayıp neyin yaramayacağı konusunda fikirler sunar, en iyi stratejik fırsatları belirlemenize yardımcı olacak yeni fikirleri, uygulamaları ve yaklaşımları keşfetmenize yardımcı olur.

İş birliği içerisine gideceğiniz halkla ilişkiler ajansı, öncelikle şirketinizi her açıdan tanıması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kurumunuzla ilgili birçok araştırma yaparak kurum kültürü dahilinde şirketinizi en iyi biçimde tüketiciye, medyaya ve paydaşlarınıza tanıtmada yardımcı olacaktır.

ALGI YÖNETİMİ

Tüketiciler ya da müşteriler tarafından tercih sebebi olabilmeniz için sadece kaliteli ürünler üretiyor olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda adınızla beraber iyi bir algı oluşturabilmeli, tüketiciye kendini özel hissettirmeyi başarabilmelisiniz.

Müşteri ayrıcalıklı olduğunu hissettirecek, yaratıcı, özgün ve güven veren bir markaya sahip olmak ister. Bu algıyı sağlayamadığınız sürece de rakip firmalardan bir ayrıcalığınız kalmayacak ve tercih sebebi olmanız için bir neden olmayacaktır.

Birlikte yürütülen halkla ilişkiler ve reklam projelerinizin sonucunda sağlayacağınız kazançla birçok kolaylık elde edecek, firmanız için de ömürlük bir yatırıma sahip olacaksınız.

PR AJANSI TERCİHİ, ŞİRKETE BİR YATIRIMDIR

Çalışacağınız PR şirketi ile kurumsal itibarınızı da arttıracak, markanız için önemli bir yatırım yapmış olacaksınız. Bu yatırım sayesinde; marka sadakatiniz artacak, rakiplerinize karşı ayrıcalık kazanacak, müşterilerinizi etkiniz altına alacak ve satış avantajı sağlayacaksınız.

Marka algısının ön planda tutularak yapılan çalışmalar, şirketiniz için prestij sağlayacak ve firmanızın imajını destekleyecektir. Tüm bu hizmetler, kurumunuzu üst sıralara taşımanıza yardımcı olacak, uzun seneler içinde kazanabileceğiniz saygınlığı kısa sürede markanıza sahiplendirmenizi sağlayacaktır.

Tüketiciye cazip gelecek, hizmet kalitesiyle en iyisine sahip olduğu algısını yaratacak bir imajla tüketici portföyünüzü genişletme fırsatı yakalarken, var olan müşterilerinizin de sadakatini kazanacaksınız.

Reklam çalışmaları iyi yapıldığı takdirde kalıcılığı yıllarca sürecek bir prestij vadeden bir alandır. Doğru bir ortaklık ile yapacağınız işlerin artılarını markanız var olduğu sürece görmeye devam edeceksiniz. Buna ek olarak kendisini piyasada kabul ettirmiş, kalitesini ispatlamış da bir şirket olacaksınız.

İyi bir PR ajansının, bir kuruluşun itibarını hem geleneksel hem de dijital çeşitli kanallar vasıtasıyla inşa etmek ve korumak için uygun yetenekleri ve ilişkileri vardır. Buna ek olarak, PR profesyonelleri hikaye anlatıcılarıdır. İyi bir halkla ilişkiler ajansı işinizi analiz edebilir, olumlu mesajları belirlemenize yardımcı olabilir ve bunları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir.

Marka oluşturmak bir sprint değil, maratondur. Bu, yarışa en kısa sürede başlamanız ve halkla ilişkiler çabalarınızda tutarlı olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Medya görünürlüğünün etkileri bir gecede görülemez.

Zaman, sabır ve tutarlı çaba gerektirir. Sonuçlar katlanarak büyür. Ne kadar çok görünür olursanız, daha fazla görünür olmanız bir o kadar kolaylaşır.

PR AJANSININ ÇOK YÖNLÜLÜĞÜ

Değişen dijital trendler sonucunda artık dijital platformlar, şirketlerin pazarlama bütçelerindeki en önemli maliyet kalemlerinin başında geliyor. Burada her geçen gün artan dijital platformlar ve yeni reklam modelleri, şirketleri bu alanlarda yatırım yapmaya itiyor.

Hal böyle olunca dijital pazarlama hizmeti sunan ajanslar sektöre giriş yaptı ve bugün sayıları hiç de azımsanacak boyutta değil.

Amiral gemisi medya ilişkileri olan halkla ilişkiler ajansları, bu trende ayak uydurarak kendi içlerinde dijital pazarlama departmanları kurdu ve bütünleşik pazarlama iletişimi hizmeti sunmaya başladı.

Bir halkla ilişkiler şirketinin, danışmanlık verdiği müşterisinin tüm iletişim ihtiyaçlarına tek elden çözüm sunabilmesi, bugün bir müşteri için oldukça büyük önem taşırken, halkla ilişkiler ajanslarının her iki hizmeti de aynı kalitede sunabilmesi, onlar adına fark yaratan önemli etkenlerin başında geliyor.

PR AJANSININ MÜŞTERİ İSTİKRARI

Çalışacağınız PR ajansının danışmanlık verdiği müşterileri ile ne kadar uzun soluklu çalıştığı, bu anlamda karar verebilmek için önemli bir kriter. Elbette uygulanan bazı finansal politikaların yanı sıra, yönetim değişikliği ya da alınan stratejik kararlar sonucunda şirketler, zaman zaman çalıştıkları halkla ilişkiler ajansları ile sözleşme süresi tamamlanmadan yolları ayırabiliyor.

Ancak genel olarak bir ajansın müşteri istikrarı, o ajansın kalitesini ve müşteri memnuniyeti hakkında çok net bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

PR AJANSININ KRİZ DENEYİMİ HAYATİ DERECEDE ÖNEMLİ

Bir kriz meydana geldiğinde, halkla ilişkiler ajansının size uygun şekilde nasıl yanıt vereceğiniz konusunda yol gösterecek tecrübe ve kaynakları vardır. Markanızı ve kilit paydaşlarınızı zaten bilen bir ekibe sahip olmak kriz zamanlarında nasıl yanıt vereceğinizi bilmenizi kolaylaştırır.

PR ajansı, bir kriz sırasında ortaya çıkan sorunlarla ilgilenmeye alışıktır ve kriz durumunu en iyi şekilde cevaplamanın yol haritasını verebilir ve size rehberlik edebilir. Aynı zamanda, bir krizi izlemek ve çeşitli izleyicilerin krize nasıl tepki gösterdiğini takip etmek için süreçleri ve araçları da mevcuttur.

PR AJANSI TERCİHİ VE REKABET AVANTAJI

Tüm bunları yaptığınızı varsayarsak ve şirketinizin halkla ilişkiler faaliyetlerine hazır olduğuna karar verirseniz, bir PR ajansı ile çalışmanın bazı net avantajları vardır.

İyi bir PR ajansı; ekibinizin bir uzantısı olur. Şirketinizle birlikte çalışır ve en önemlisi, iyi bir PR ajansı şirketinizin iş amaçları ve hedeflerini karşılamasına yardımcı olur.

Halkla ilişkiler faaliyetlerinizi yönetmek için profesyonellerle çalışmak mantıklıdır. Tıpkı ameliyatı bir doktora, vergi takibini bir muhasebeciye, hukuki süreçleri bir avukata bırakacağınız gibi. Elbette halkla ilişkiler ile uğraşacaksanız, iletişim partneriniz olması için bir PR ajansına yatırım yapmayı ciddi olarak düşünmelisiniz…

Saygılarımızla

AKare İletişim Yönetimi